11 Şubat 2014 Salı

Cennet Kayıp – Cees Nooteboom


Daha önce hiç okumadığım yazarları okumaya devam ediyorum. Onlardan biri de Hollandalı gazeteci - yazar Cees Nooteboom. 1933 Lahey doğumlu. Romanlarının yanı sıra özellikle şiirleri ve gezi yazılarıyla tanınıyor. Cennet Kayıp (Paradijs verloren) son dönem eserlerinden. 2004’te yayımlanmış. Kitap iki ana bölüm ve pek çok alt bölümden oluşuyor. Alman kökenli Brezilyalı genç bir kadın ile Hollandalı orta yaşlı bir kitap eleştirmeninin ilişkisi üzerine bir roman bu. İki kısa karşılaşma ile sınırlı bir ilişki bu aslında. İlk bölüm sadece genç kadına ayrılmış. Önce onu tanıyoruz. Eleştirmenle ilk karşılaşması bu ilk bölümde oluyor. Yer Avustralya. Bu bölümde meleklere ve aborjinlere özel bir vurgu var. Kadının hikâyesi ile ilintili biçimde elbette. İkinci bölümde ise erkeği tanıyoruz. Bu kez yer Avusturya. İkinci karşılaşma bu bölümde gerçekleşiyor. Tamamen tesadüfi, sıradan karşılaşmalar bunlar. Tatminsiz sürüp giden yaşamlara gerçek bir renk katamayacak kadar sıradan… Kitabın arka kapağında “arayış ve hayal kırıklığı üzerine zarif bir post-modern anlatı” denmiş roman için. Açıkçası çok ilgimi çekmedi bu kitap. Sanırım yeni bir yazarla tanışmak için yanlış bir ilk seçim oldu. Ama pes etmiş değilim elbette. Yazarın gezi kitaplarından biriyle yola devam.
 

2 yorum:

  1. yeni kitaplarına yol açabiliyorsun; çok cesursun :) ( yazarı bildiğimden değil, sadece bir yazarı okumaya başladığımda sevemediysem diğer eserlerine şans veremiyorum, en azından listenin en sonuna yerleşiyor, bu da uzun zaman ondan uzak durmam demek oluyor)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Şu gezi kitapları çok övülmüş.Onlarca kitaptan söz ediyorum. İnsan ister istemez merak ediyor. Bazen gerçekten bir yazarın yanlış kitabına denk gelebiliyorsun. Bu öyle oldu biraz. Zaman az, okunacak kitap çok ama bir şans daha vermekten yanayım ben. Soledad Puertolas diye bir yazar var. İlk okuduğum kitabı çok itici gelmişti ama sonrakileri gerçekten sevdim.

      Sil