12 Kasım 2014 Çarşamba

Oğlumun Öyküsü – Nadine Gordimer


Oğlumun Öyküsü (My Son’s Story), 1923’te Güney Afrika’da doğmuş olan Nobel’li yazar Nadine Gordimer’in kariyerinde bir dönüm noktası olarak kabul ediliyormuş. Kitabın arka kapağında şöyle denmiş: “Önceki kitaplarında Gordimer, ırk ayrımının şiddetle yaşandığı, ırkçılığa karşı insanüstü bir direncin sürdürüldüğü Güney Afrika’daki Beyazların yaşam tarzını, kara derililere yaptıkları zulmü Beyazların ağzından yazmıştı. Oğlumun Öyküsü’ndeyse hem Beyazlarla Siyahları ayıran somut sınırı aşarak siyahların yaşam koşullarını irdeliyor, hem de romanı Siyahların ağzından, onların bakış açısıyla aktarıyor.” İlginç bir roman Oğlumun Öyküsü. İnsanı aynı anda birden çok konuda düşündürmeyi başaran kitaplardan. Fonda, ırkçılığa karşı verilen o büyük mücadele, iki çocuklu Siyah bir ailenin azar azar çözülüşüne tanıklık etmekteyiz. Direniş, liderlik, aşk, evlilik, aile, aldatma/aldatılma, karı-koca/anne-baba-çocuk ilişkileri büyük bir yetkinlikle ele alınmış Gordimer’in romanında.
Romanın başkahramanı Oğulcuk (Sonny), koşullarına inat kendini geliştirmeyi başarmış siyah bir öğretmen. Cesur ve lider ruhlu… Nitekim, kısa sürede ırkçı yönetime karşı verilen mücadelenin liderlerinden birine dönüşür. Hapse girer. Hapisteyken uluslararası bir insan hakları örgütünün temsilcilerinden beyaz bir kadınla tanışır. Ve birbirlerine aşık olurlar. Bu aşk, tüm yaşamı, öğrenmek/öğretmek, direniş hareketi ve ailesi üçgeninde geçmiş olan Sonny için daha önce hiç tatmamış olduğu yeni heyecanları getirir beraberinde. Bazen geri dönüşü mümkün olmayan bir yola girer insan. Beyaz kadınla yaşadığı aşk da öyle olur Sonny için. Düşüş çift yönlü olacaktır şüphesiz. Bir yandan direniş hareketi içindeki eski gücünü ve itibarını yitirirken, bir yandan da acımasızca aldattığı ailesi tarafından yalnızlığa ve ilgisizliğe terk edilecektir. Elbette ki, aşka da her zaman güven olmaz. Güzel, sade bir roman Oğlumun Öyküsü… Nadine Gordimer’i ilk kez okuyacak olanlara tavsiye edebileceğim iyi bir başlangıç kitabı.
 

4 yorum:

 1. Ben okuduğumda çok beğenmiştim bu kitabı ...
  Tabii bir de Seçkin Selvi' nin çevirisi olunca şahane ...
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Bu yazardan okumak istiyordum iyi oldu not aldım... teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Yeni bir yazarla tanışmak çok heyecan verici. Bazen büyüleniyorsunuz, bazen hiç etkilenmiyorsunuz ama yine de bilmediğiniz yazarları hep çok merak ediyorsunuz. Okumanın zevklerinden biri daha...

   Sil